Výhled ze střechy |
Taky jsme konečně pořídili pořádný helmy na skůtry, takže kdybych to náhodou někam poslal, tak si snad nevyrazím zuby :) Vůbec je zajímavý, jak rychle se dá na taiwanskou dopravu zvyknout. Asi to bude i tím, že skůtry by zvládnulo řídit i šestiletý děcko - řadí za vás automat, takže stačí akorát hejbat řídítkama a občas přidat plyn nebo zabrzdit.
To že spousta taiwanců opravdu řídí jako šestiletí je další věc. Autoškola tu totiž funguje trochu jinak. Nejdřív složí písemnou zkoušku stejně jako u nás. Tím ale podobnost končí. Nikde tu v provozu autoškolu nepotkáte, prostě proto že se v provozu řídit vůbec neučí. Na dopraváku, kde se zkoušky skládají, mají modelovou dráhu, kterou musí žadatelé o řidičák projet a splnit předem dané úkoly (nastartovat, rozjet se do kopce, dát blinkr, podívat se do zrcátka, zaparkovat normálně a podélně..). Takže pro taiwance spočívá autoškola v tom, že se namemorují testy a potom si koupí lekce na přesné kopii dráhy, kde budou dělat finální jízdu. Prostě se všechny ty úkony učí tak dlouho, dokud je neznají nazpaměť, a pak je jen předvedou zkoušejícímu a mají papíry. Kdyby jim při finální jízdě řekl, ať zatočí doleva místo doprava tak jak jsou naučení, asi by dostali epileptickej záchvat :D Ale to samozřejmě žákovi ani instruktorovi nikdy nepřijde na mysl. Takže proto tu doprava vypadá tak jak vypadá - prostě nikdo nemá žádné návyky, které do nás při jízdách vtluče instruktor. Pro místní je pak třeba přednost zprava velká neznámá, většinou to nechápou, ačkoliv teoreticky tu platí stejně jako u nás...
No, dost o řízení - včera jsem se spolu s Georgem, Martičkou, Ryklosem a Zuzkou přidal k Hugovi na výlet do Tainanu, města o něco menšího než Kao (Tainan má jen asi 1,7mil obyvatel :D). Musím říct, že to byl zatím můj nejlepší trip! Všechny ostatní jsme totiž absolvovali buďto sami, nebo s místním průvodcem. Sami víte prd o tom co okolo vás je, a ačkoliv průvodce občas ví a sděluje info o okolí, tak ho podává podle svojí představy o tom, co nás zajímá (viz thajsko a tisíce chrámů a buddhů, které jsou si pro nás podobné jako vejce vejci, ale místní si myslí, že je chceme všechny vidět a ve všech se všude fotit). Naproti tomu Hugo si i za ty dva a kus roku uchoval český pohled na svět (myšleno v tom nejlepším smyslu), takže má dobrou představu o tom, co by nás mohlo zajímat a co je pro nás kravina.
Začali jsme muzeem soli. To obsahuje 365 různách barevných misek soli, každá na jeden den. Všichni si tam můžou najít svoje datum narození a sůl, která ho popisuje včetně charakterových vlastností. Třeba mě moje sůl připisuje velmi silné Chi.
Potom jsme si dali vejce v soli, a jeli dál na market, něco k jídlu a jako dezert zmrzlina zamražená v pyramidce z ledu, takže bylo potřeba se k ní probourat kladívkem. Taiwancům prostě maminky neříkají, že si nemají hrát s jídlem :)
Návštěva muzea o Německu byla taky poučná, doteď jsem nevěděl, že němci dostali čtyři nobelovky za broskve :D |
Dobrý za pade ne? :) |
Tady musím rozhodně poděkovat Hugovi za spoustu informací a vůbec skvělej den, který jsme zakončili palbou sprostejch vtipů cestou zpátky do Kaohsiungu :) Navíc nám dal mrtě tipů na další výlety - od výstupu na nejvyšší horu taiwanu až po mýho favorita - koupit pár piv a jít pozorovat taiwance (a smát se jim :D), když se na dopravním hřišti připravujou na autoškolu. Zdá se, že před sebou máme pěkně nabitej semestr!
Tainan je zajímavý hlavně tím, že je narozdíl od Kao ještě méně cizinců, takže je tao tam více autentické. Ještě doporučuji navštívít tree house, Tainan Garden, park v centru, kousíček od Train station a nějaké ty staré pevnosti z dob osídlení Holanďany.
OdpovědětVymazatA ke steakhousu, Hugo nás taky jednou bral do nějaké svého oblíbeného steakhousu, ale pro mě to bylo cenově i chuťově stejné jako každý jiný rodinný steak house kdekoliv na ulici.
P.S.:Miluju tu kukuřičnou polívku!