Napadla mě další odlišnost, která tady na taiwanu docela překvapila. Recyklování a třídění odpadu. Nečekal jsem, že mě zrovna tohle nějak zaujme, buďt třídíš odpad, nebo ne. U nás mi to přijde celkem bežný, i když se najdou odborníci, co si doma topí starejma matracema a ojetejma pneumatikama :) Taiwanci to dělají trochu jinak. Je potřeba říct, že ve měste v podstatě nemají na výběr a musí třídit. Na ulicích stejně nikde nejsou odpadkové koše, takže musí odpad házet do popelářských aut. Ty vždycky zastaví před vchodem, zahrajou popelářskou písničku (která už nám všem svorně leze na nervy) a taiwanci vyběhnou naházet pytle na korbu auta.
No ale k tomu třídění... v čechách normálně oddělujeme papír, plast, sklo atd. Prostě podle materiálu. Tady jsme se ale spálili, funguje tu jinej a podle mě dost zvláštní systém. Odpad se třídí na recyklovatený a nerecyklovatelný materiál. Všechny obaly a lahve mají na sobě obrázek a podle něj taiwanci poznají co se má recyklovat. Takže pak do jednoho koše nahážou petky, plechovky od piva, kartonové krabice od pizzy nebo skleněné lahve od vína. Asi tu někde budou mít nějaký továrny, kde to budou armády pracovníků třídit. No, tohle jsme ještě zvládli snadno, ale taky jsme dál do "tříděného" odpadu házeli třeba papíry (které samozřejmě nejsou označené logem pro recyklaci). Což je podle místních zvyklostí špatně, co na tom, že je to stejný materiál. Přizpůsobit se nedalo velkou práci, ale stejně mi to připadá divný. Zřejmě je pro taiwance snažší všechno označit logem a zaměstat armádů třídičů (a nejspíš vytvořit mrtě pracovních míst), než naučit lidi základy třídění odpadu.
A teď trochu veselejší postřeh :-) Tenhle týden měli na angličtině prezentaci dva studenti. Vyučující vyžaduje, aby každý 1x něco odprezentoval, nezáleží na tom co a jak - už jsem si poslechl o Michaelu Jacksonovi, Guns n Roses, o tradičních jídlech nebo jak si vybrat dům. No a tentokrát si vybrali docela zajímavé téma: Jak se vyhnout faux pas při cestování, neboli co v zahraničí nedělat. Sranda ovšem byla, že se to rozhodli pojmout z pohledu národností všech posluchačů - tzn. mluvili o taiwanu, číně, japonsku, austrálii, británii, španělsku a o čr :-)
Asijské země dali dokupy dobře od klasik typu zouvat se před vchodem do domu až po trapas, který se uděláte, když do svojí misky s rýží zapíchnete hůlky. To totiž dělají na pohřbech jako nabídku jídla pro mrtvé (nebo tak nějak), takže pověrčivější jedince to při pracovním obědě může slušně vyvést z míry :-) Ale nejvíc jsem se pobavil, když mluvili o čr a o španělsku. Ani jeden z nich nikdy nevycestoval mimo taiwan, natož do evropy, takže info měli jen z netu. Následně jsem se dozvěděl, že s čechy se nemám nikdy bavit o politice (dejme tomu, i když sám bych se spíš vyhnul řečem o náboženství), nemám dávat lokty na stůl (což by se asi občas nemuselo, ale všichni to ignorujeme) a taky bych nikdy neměl používat číslo 13, protože jsme strašně pověrčiví :D Dorazili to potom hláškou, že ve španělsku nemáme nikdy brát nebo diskutovat drogy, protože je na to celá společnost hrooozně přísná. No nevím :-)