pátek 10. května 2013

37. Náhodná směs, co mě zrovna napadá

Zrovna sedím v busu směrem do Taipeje, kde si dáme víkendové chození po památkách. Dalších pár hodin bude nuda nuda šeď šeď, tak zkusím splácat pár postřehů, co mi zrovna přijdou na mysl :-)

Tak třeba - taiwanci prakticky vůbec nenosí sluneční brýle. V čr stačí aby na pár hodin vykouklo sluníčko a spousta lidí (včetně mě :) je hned začne vytahovat. Nemluvě o létě, kdy je nosí snad každý druhý. A tady pere slunko o stošest a když nepočítám nás a ostatní zahraňáky, tak je má možná tak 2% populace (a možná ani to ne). Divný, zvlášť když na nightmarketech jich mají spousty za pár šupů... Asi se budu muset zeptat pár taiwanců v mým okolí. Spoustu jiných trendů kopírují ze států a tady zatím nic.

Další věc - jízda na červenou. V Kaohsiungu docela běžná věc. Zvlášť odbočování vpravo na červenou. Tuším (jestli ne tak mě opravte v komentáři :), že v usa je to povolený, tady ovšem ne. Každopádně na každý křižovatce si musím extra hlídat pravou stranu, protože je tak 20% šance, že odtamtud přijede minimálně borec na skůtru. Pokud je křižovatka jen Tčko, tak jsou tu schopní jezdit na červenou ze všech směrů.  Dlouho jsem si myslel, že to dělají prostě proto, že jsou ignoranti a neumí řídit, což u části bude asi pravda, ale... Ale tady jsou semafory úplně, ale úplně na každý křižovatce nebo odbočce. Několikrát jsem za městem jel po hlavní dvouproudovce a musel stavět na světlech, zatímco skočila zelená na odbočce na polnačku, kterou naposled někdo použil nejspíš ještě za japonský okupace. No a tady bude jádro pudla. Mají tu ty semafory naplácané jeden na druhým i tam kde nemají co dělat, takže místní jim nedávají takovou hodnotu, jako my v čr a prostě je občas projedou. Spousta řidičů pak začne ignorovat i ty semafory, na kterých by měli fakt stavět. Podle mě má to přehnaný množství kontraproduktivní efekt. Btw nepamatuju si, že bych tu viděl normální značky hlavní a vedlejší silnice. Místo nich tam stojí semafor, který bliká oranžově pro hlavní a červeně pro vedlejší...

Co naopak obdivuju je způsob, jakým tu prodavači příjmají peníze. George už to rozebíral i u sebe na fcb, tohle prostě stojí za to zmínit. Kolikrát se vám v čechách stalo že prodavačka v trafice nebo řidič v autobusu prostestovali, že jim dáváte moc drobných, nebo naopak moc velkou bankovku? Nedej bože, zaplatit tisícovkou žvejkačky, vždyť by vám museli dát tolik drobných... Tenhle přístup tady nefunguje. Dost dlouho jsem si na to zvykal, až tak jsem to měl v sobě zakořeněný počesku. Taiwance ani nenapadne, že by si stěžovali když zboží za 19NT zaplatíte tisícovkou. Přece jim dáváte peníze za jejich produkt, proč by měli odmlouvat. Když drobné náhodou nemají, tak si pro ně prostě doběhnou. Jednoduchý jako žebřík. Proč by si kazili byznys že? Dáte jim stovku v jednodolarovkách? Peníze jako peníze, kde je problém? Zákazník si přece nebude dělat starosti s tím, jestli má pokaždý přesně takovou kombinaci bankovek a mincí, aby to prodejci sedělo :-) Jen si tak říkám, že po návratu domů to bude mírnej šok...

2 komentáře:

  1. Uááá, dneska jsem u nás v bufíku platila 18 Kč, chvíli jsem váhala jestli dát paní dvacku nebo drobný. Pak si říkám, budu hodná, dám jí drobný (desetikoruna, petikoruna a tři koruny) a div to po mě nešvihla, že tyhle malý mrchy nechce :D Se nezavděčíš :)

    OdpovědětVymazat
  2. Přesně tak, div nedostaneš vynadáno, že jí dáváš peníze.. :D

    OdpovědětVymazat